Floods and Fire Risk assessment and management (FLIRE)

• Διάρκεια2012-2015
  • Προϋπολογισμός / ΕΜΠ1.617.734,00€/547.662,00€
  • Επιστημονικός Yπεύθυνος

• Χρηματοδότηση

DG ENV LIFE+ (LIFE+ Περιβαλλοντική πολιτική & διακυβέρνηση)

• Ιστοσελίδαhttp://www.flire.gr

Σκοπός του προγράμματος LIFE+ Περιβαλλοντική πολιτική & διακυβέρνηση FLIRE είναι η συνδυαστική και αποτελεσματική εκτίμηση και διαχείριση του κινδύνου πλημμύρας και πυρκαγιάς, με τη χρήση εργαλείων και τεχνολογιών αιχμής, λαμβανομένων υπόψη ζητημάτων πρόληψης, προσαρμογής και αλληλεπίδρασης. Η περιοχή εφαρμογής είναι μια τυπική Μεσογειακή περιαστική περιοχή στην Αν.Αττική, που εκτείνεται σε περίπου 200km2. Κατά τη διάρκεια των τελευταίων δεκαετιών η περιοχή αστικοποιήθηκε με ταχείς ρυθμούς και είναι ιδιαίτερα επιρρεπής σε πλημμύρες και δασικές πυρκαγιές, με αποτέλεσμα τη σταδιακή οικολογική της υποβάθμιση. Το FLIRE περιλαμβάνει την ανάπτυξη των εξής εργαλείων και δράσεων: 1. Εργαλείο Διαχείρισης Μετε/κής Πληροφορίας (WIMT) που θα λαμβάνει βραχυπρόθεσμη πρόγνωση καιρού δυναμικά, λαμβάνοντας υπόψη τοπικές συνθήκες, θα ταξινομεί τις καιρικές συνθήκες ως ευνοϊκές για ενδεχόμενο κίνδυνο πλημμύρας ή πυρκαγιάς. 2.Εργαλείο εκτίμησης και διαχείρισης του κινδύνου πλημμύρας σε σχεδόν πραγματικό χρόνο, το οποίο θα περιλαμβάνει συνιστώσες για μοντελοποίηση λεκάνης απορροής, αστική μοντελοποίηση και ένα Σύστημα Έγκαιρης Ειδοποίησης Πλημμύρας. Αυτό το εργαλείο, θα λαμβάνει από το WIMT την πληροφορία για κίνδυνο πλημμύρας και θα ενεργοποιεί το αντίστοιχο Σύστημα Έγκαιρης Ειδοποίησης (EWS). 3. Εργαλείο εκτίμησης και διαχείρισης του κινδύνου πυρκαγιάς σε σχεδόν πραγματικό χρόνο, που θα περιλαμβάνει μία συνιστώσα για μοντελοποίηση πυρκαγιάς και ένα Σύστημα Έγκαιρης Ειδοποίησης Πυρκαγιάς, το οποίο θα λαμβάνει την πληροφορία για κίνδυνο πυρκαγιάς και θα ενεργοποιεί αντιστοίχως το EWS. 4.Εργαλείο σχεδιασμού για την εκτίμηση και τη διαχείριση του κινδύνου πλημμύρας, που θα χρησιμοποιεί τις συνιστώσες του προηγούμενου μοντέλου(2) και θα ενσωματώνει επιπλέον μία συνιστώσα μοντελοποίησης αστικής ανάπτυξης και έναν αλγόριθμο βελτιστοποίησης της διαχείρισης του κινδύνου πλημμύρας. 5.Την ενοποίηση όλων των συνιστωσών σε ένα ενιαίο Εργαλείο Υποστήριξης Λήψης Αποφάσεων(DSS) με στόχο την ολοκληρωμένη διαχείριση πλημμύρας και δασικής πυρκαγιάς. 6.Την δοκιμή του συστήματος στην Αν. Αττική. 7. Την δημοσιοποίηση χρήσιμων συμπερασμάτων για την εφαρμογή των εργαλείων σε άλλες περιοχές, με παρόμοια χαρακτηριστικά.

Εταίροι :
1. Imperial College of London (ICL)
2. Research Institute for GEO-Hydrological Protection-Italian National Research Council(IRPI)
3. National Observatory of Athens (NOA)
4. ALGOSYSTEMS SA (ALGO)
5. Foundation for Research and Technology Hellas, Institute of applied and computational Mathematics(FORTH)

To πρόγραμμα FLIRE συγ-χρηματοδοτείται από το οικονομικό εργαλείο LIFE της Ευρωπαϊκής Ένωσης